Zauważyłeś niepokojące pęknięcia na ścianach i suficie, a może masz problem z osiadającą posadzką? W takim razie skontaktuj się z rzeczoznawcą budowlanym, który ustali źródło problemu i podpowie, jak go rozwiązać. Opinia techniczna budynku może okazać się przydatna, gdy chcemy kupić nieruchomość na rynku wtórnym. W ten sposób dowiesz się o wszelkich usterkach budynku, co pomoże Ci wynegocjować lepszą cenę. Sprawdź, jakie informacje powinny się znaleźć w profesjonalnie przygotowanym dokumencie!

Opinia techniczna – czym jest

Opinia techniczna budynku jest sporządzana na podstawie oględzin i analizy dokumentów. W ten sposób można określić rzeczywisty stan nieruchomości. Opracowanie składa się z różnych elementów, w zależności od potrzeb klienta. Zawarte w niej informacje są poparte wiedzą i doświadczeniem eksperta. 

Opracowanie określa zakres i jakość wykonanych robót. Jeśli rzeczoznawca budowlany ma wątpliwości, co do zasadności użytych materiałów lub poprawności prac, może zaproponować wykonanie ekspertyzy. 

Opinia techniczna budynku – kiedy ją zlecić 

Opinia techniczna przydaje się potencjalnym kupującym, którzy w ten sposób dowiadują się o ewentualnych wadach ukrytych i kosztach naprawy. Warto ją również zlecić przed wykonaniem generalnego remontu lub zmianą sposobu użytkowania obiektu.  Opinia techniczna budynku jest wskazana także wtedy, gdy:

  • pojawią się rysy na stropie, 
  • dochodzi do przemieszczenia konstrukcji, co utrudnia otwarcie drzwi lub okien,
  • występuje grzyb lub pęknięcia na ścianach. 

Rzeczoznawca budowlany ustali, czy niepokojące zarysowania na ścianach i sufitach wynikają z naturalnego zużycia, czy też spowodowane są naruszeniem konstrukcji. Kiedy jeszcze potrzebna jest opinia techniczna budynku? Ekspert sprawdzi, czy prace zostały wykonane zgodnie z projektem, a jeśli nie, podpowie, czy można domagać się od wykonawcy naprawienia szkody. Podczas sporządzania opinii technicznej specjalista może stwierdzić usunięcie lub naruszenie elementów konstrukcji, co wpłynęło na statykę budynku. W takiej sytuacji zasadne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej

Opinia techniczna budynku – kto może ją przygotować

Zastanawiasz się, kto powinien wykonać opinię techniczną? Skorzystaj z usług osoby, która dysponuje uprawnieniami budowlanymi lub specjalistycznymi. W ten sposób zyskujemy pewność, że ekspert trafnie oceni stan konstrukcji. Specjalista stwierdzi, czy budynek nadaje się do bezpiecznego użytkowania. 

Rzeczoznawca wychwyci wszystkie niezgodności z projektem, usterki i błędy w sztuce budowlanej, oprócz tego podpowie, jak dochodzić swoich roszczeń. Należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do ekspertyzy budowlanej, opinia nie zawsze jest jednoznaczna. Nie znajdziemy w niej obiektywnych badań i pomiarów, które można łatwo sprawdzić. 

Opinia techniczna budynku – jak powinna wyglądać

Wspomniane opracowanie składa się z kilku elementów:

  • zdefiniowanie celów i zakresu opracowania,
  • podstawy formalne,
  • kopia lub lista udostępnianych dokumentów,
  • opis stanu technicznego i charakterystyka przedmiotu badania,
  • zalecenia dotyczące przedmiotu opinii,
  • wnioski końcowe.

Aby uzyskać profesjonalną opinię techniczną, warto skorzystać z pomocy doświadczonego rzeczoznawcy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że specjalista wykona swoje obowiązki rzetelnie. 

Opinia techniczna a ekspertyza budowlana

Opinię techniczną powinna wystawić osoba, dysponująca samodzielnymi funkcjami technicznymi, co oznacza, że ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Zanim skorzystasz z jej usług, sprawdź, czy specjalista znajduje się na liście członków właściwej izby samorządu zawodowego. W ten sposób zyskujesz pewność, że wybrana osoba posiada niezbędne uprawnienia. Z kolei ekspertyzę należy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu.

Należy zaznaczyć, że opinia techniczna nie zawiera obliczeń, wyników badań i pomiarów. To oznacza, że nie można na jej podstawie przygotować planu rozbiórki lub przebudowy budynku. W takiej sytuacji powinieneś zlecić ekspertyzę budowlaną. Fachowiec ustali, czy nieruchomość nadaje się do bezpiecznego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − dwanaście =