Ogranicznik parkingowy to urządzenie bezpieczeństwa drogowego, które ogranicza przejazd pojazdów poza wyznaczony obszar. Stosuje się je zwłaszcza na parkingach, w garażach oraz na placach. Odbojnice parkingowe wykorzystuje się zarówno na parkingach wielkopowierzchniowych, jak i niewielkich miejscach postojowych na prywatnych posesjach. W artykule wyjaśnimy, czym jest ogranicznik parkingowy i w jakim celu się z niego korzysta.

Czym są ograniczniki parkingowe?

Ograniczniki parkingowe są urządzeniami bezpieczeństwa drogowego, które umożliwiają wyraźne wyznaczenie krawędzi miejsc parkingowych. Przy pomocy tych produktów możemy też wyznaczyć strefy wyłączone z ruchu, czy oddzielić przeciwne pasy ruchu. Dzięki zastosowaniu ograniczników parkingowych zapobiegamy uszkodzeniom aut i innych pojazdów, a także umożliwiamy dojechanie samochodu do krawędzi wyznaczonego miejsca parkingowego.

Do produkcji odbojnic parkingowych używa się wytrzymałego PCV. Głównym zadaniem ograniczników parkingowych jest zabezpieczenie i uporządkowanie ruchu na parkingach. Można je też stosować jako gumowe krawężniki oraz separatory ruchu do zabezpieczenia ścieżek rowerowych i pasów ruchu. Ograniczniki parkingowe gumowe mają odblaskowe elementy, co powoduje, że są dobrze widoczne nawet w trudnych warunkach pogodowych oraz w nocy. Ponadto są łatwe do zamontowania. Do tego celu wykorzystuje się kołki rozporowe, które montuje się bezpośrednio do nawierzchni drogi. Można je przytwierdzać na stałe lub na określony czas,  bez uprzedniego specjalnego przygotowania podłoża. 

Gdzie można znaleźć ograniczniki parkingowe?

W miejscach przestrzeni publicznej ograniczniki parkingowe nie trudno znaleźć. Odbojnice parkingowe często stosuje się na ulicach, parkingach publicznych oraz w okolicach instytucji publicznych, takich jak szkoły, szpitale czy urzędy miejskie. Pomagają one w organizacji ruchu i zapewniają dostęp do miejsc parkingowych dla osób uprawnionych. W wielu osiedlach i kompleksach mieszkaniowych ograniczniki parkingowe znajdują zastosowanie jako urządzenia służące do przydzielania miejsc parkingowych mieszkańcom oraz zabezpieczania przestrzeni przed parkowaniem osób spoza osiedla. Także sklepy, restauracje oraz inne miejsca handlowe i usługowe mogą korzystać z odbojnic parkingowych, aby zapewnić dostępność miejsc parkingowych dla swoich klientów i pracowników. Ponadto wiele firm wykorzystuje ograniczniki parkingowe, aby zorganizować ruch na swoich parkingach firmowych i uniknąć niepożądanych pojazdów lub zablokowania dostępu dla pracowników. Podobnie zarządcy stadionów, hal sportowych i innych obiektów rozrywkowych często używają ograniczników parkingowych, aby zabezpieczyć miejsca parkingowe dla uczestników wydarzeń.

Rodzaje ograniczników parkingowych

Dostępne są ograniczniki parkingowe:

  • gumowe – produkty te posiadają malowane żółte pasy lub odblaski w wybranym kolorze,
  • z polichlorku winylu (PVC) – występują w różnych wielkościach, z odblaskiem w wielu kolorach do wyboru,
  • z polietylenu (PE) – mają kolor żółty lub szary,
  • rowerowe gumowe – z białymi lub żółtymi pasami odblaskowymi.

Wykorzystuje się do wyznaczenia tras komunikacji zbiorowej. Dzięki nim uniemożliwia się pojazdom wjeżdżanie na wyznaczone pasy. Ponadto produkty te pomagają w oznaczeniu i zabezpieczeniu ścieżek rowerowych. Mogą też być wykorzystywane jako gumowy krawężnik.

Ograniczniki parkingowe są łatwe i bezproblemowe w użyciu. Dzięki nim można stworzyć szybkie wygrodzenia. Odbojnice parkingowe doskonale zabezpieczają infrastrukturę drogową czy parkingową. Jeśli ustawimy je wokół filarów i ścian, ochronimy te miejsca przed uszkodzeniami. Separatory parkingowe stosujemy także na terenie hal magazynowych. Napotkać je też można w tunelach czy na zjazdach z autostrad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 15 =